2 grudnia 2019

Zmarła + s. Bogusława Byczkowska

R.I.P.

Ś.P. Siostra Bogusława, z domu Monika Byczkowska, córka Marty z domu Szynszeckiej urodziła się w rodzinie wielodzietnej w Kosach dnia 23 czerwca 1921 r. Od 1930 r. zamieszkała w Lniskach na rodzinnym gospodarstwie rolnym.

W 1940 r. wraz z całą rodziną została wysiedlona z domu rodzinnego do jednego pomieszczenia, gdzie wszyscy zachorowali na tyfus. W latach 1940-1942 pracowała w niemieckiej rodzinie Gleinert w Żukowie. Pod koniec 1942 r. została wywieziona do Niemiec na przymusowe roboty, gdzie pracowała w zakładzie krawieckim, szyjącym na potrzeby wojska niemieckiego.

Od roku 1945 do 1949 pracowała na gospodarstwie rolnym w Lniskach.

W okresie od 01 sierpnia 1949 r. do 01 sierpnia 1957 r. pracowała w Szkole Podstawowej w Leźnie jako nauczycielka. W czasie pracy podjęła naukę i uzyskała wykształcenie pedagogiczne. W tym czasie, oprócz pracy w szkole w Leźnie, uczyła również religii w Kościele Parafialnym w Żukowie.

Największą jej przyjemnością było przygotowywanie dzieci do I Komunii Świętej  i prowadzenie dzieci podczas procesji Bożego Ciała. Była bardzo znana i lubiana przez swoich uczniów i okolicznych mieszkańców, których wielu żyje do dziś i pamięta o swojej wychowawczyni.

02 sierpnia 1957 r. Monika udała się do Krakowa,  by poświęcić swoje życie służbie Panu Bogu w Klasztorze Sióstr Miłosierdzia Bożego. 15 sierpnia 1965 r złożyła Śluby Wieczyste w Walendowie.

Posługę Bogu pełniła w domu zakonnym w Częstochowie, gdzie opiekowała się ciężko chorymi dziećmi z upośledzeniami. Z Częstochowy została przeniesiona do  Płocka, gdzie przez wiele lat pełniła posługę w domu opieki dla samotnych matek. Następnie do końca swojego życia przebywała w Domu Zakonnym w Radomiu, przy ulicy Struga.

Zmarła w Domu Zakonnym Sióstr Miłosierdzia Bożego w Radomiu dnia 29.11.2019 r. w wieku 98 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Radomiu w poniedziałek, 02 grudnia. W tym samym dniu odprawiona zostanie w naszym kościele parafialnym o godz. 18:00 msza za + s. Bogusławę.

R.I.P.

admin