Exodus90

Witamy w Exodus 90!

Dołączasz do braterstwa dziesiątek tysięcy mężczyzn z całego świata.

Witamy Cię z otwartymi ramionami, gdy przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego i niezwykłego roku na drodze do wolności.

Poniżej znajdziesz osiem krótkich punktów dotyczących różnych aspektów Exodus 90 i życia stylem niezwykłej wolności.

Spis treści:

 • Niezwykła wolność i twoje osobiste "Dlaczego"
 • Wolność dla miłości, Żonaci Mężczyźni jako Mężowie i Ojcowie
 • Post
 • Modlitwa
 • Asceza, porażki i tryb postępu
 • Braterstwo i zaproszenie
 • Niedziele i uroczystości, wypoczynek
 • Zachęta

1. Niezwykła wolność i twoje osobiste "Dlaczego"

Exodus powstał, aby wspierać mężczyzn takich jak Ty w osiągnięciu niezwykłej wolności.

Każdy z nas ma swoich faraonów, którym służy i bożki, którym się kłania, a które stoją na naszej drodze i powstrzymują nas przed stawaniem się sobą.

Ale jak pisze św. Paweł w swoim liście do Galatów: "Chrystus wyzwolił nas dla wolności. A zatem stójcie mocno i nie poddawajcie się znowu jarzmu niewoli".

Wszyscy przychodzimy do Exodus z konkretnymi przywiązaniami i wpływami, które nas ograniczają i oddalają od wolności. Ustalenie jasnej intencji odbycia tej podróży pomaga nam je przezwyciężyć. Nazywamy tę intencję naszą "Dlaczego" - szczególnym oświadczeniem, które motywuje nas do kontynuowania, zwłaszcza gdy podróż staje się bardziej wymagająca.

Pomyśl, w jaki sposób jesteś zniewolony. I zastanów się, kto skorzysta z większej wolności w Twoim życiu. Twój Exodus ma potencjał do przekształcenia Twojego życia, nawet cudownie, dla Twojego dobra i innych. Miłość oferuje nam najgłębszą siłę zaangażowania, przypominając nam, dlaczego podejmujemy ten Exodus. Warto również zapisać Twoje "Dlaczego", aby mieć je na uwadze przez następne dziewięćdziesiąt dni.

Chrześcijańska wizja wolności jest bardzo odmienna od tej proponowanej przez świat. Nie chodzi o robienie tego, czego chcemy, kiedy chcemy, z kim chcemy. Nie, chrześcijańska wolność jest dla miłości. Wolny człowiek podejmuje swoje życie i oddaje je za tych, których kocha, jak pokazuje nam Jezus na krzyżu. Wolny człowiek jest człowiekiem dla innych.

Przez te dziewięćdziesiąt dni ćwiczeń duchowych staniesz się bardziej sobą, synem Bożym, którego Ojciec wezwał, by doświadczyć Jego miłości i przekazać ją innym.

2. Wolność dla miłości, Żonaci Mężczyźni jako Mężowie i Ojcowie

W Exodus pragniemy wzrastać w osobistej wolności dzięki mocy Bożej łaski, która działa w naszym życiu. Nie szukamy wolności dla samej siebie; stajemy się wolni, aby kochać.

Dla mężczyzn nieżonatych oznacza to świadome przygotowanie się do powołania do ojcostwa i dobre służenie potrzebom lokalnej społeczności.

Dla mężczyzn żonatych oznacza to stanie się lepszym mężem i ojcem.

Ważne jest, aby na początku Exodus 90 mieć wsparcie swojej małżonki. Jeśli go nie masz, nie wstydź się odłożyć ćwiczeń duchowych na inny czas. Aplikacja Exodus może nadal służyć Twojemu rozwojowi w życiu duchowym przez cały rok.

Przy dobrej komunikacji Exodus 90 może w bardzo głęboki sposób błogosławić Twojemu życiu rodzinnemu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, opowiedz swojej żonie o dyscyplinach, cotygodniowych spotkaniach i codziennej modlitwie oraz zastanów się, jak mogą one wpłynąć na Wasze rodzinne zwyczaje.

Uważnie wsłuchuj się w wszelkie obawy swojej żony i unikaj bagatelizowania potencjalnego wpływu dyscyplin na rytm Waszego życia rodzinnego. Uznaj te trudności i wspólnie znajdźcie rozwiązania, które są akceptowalne dla Twojej małżonki i zgodne z duchem ćwiczeń duchowych.

Pamiętaj, choć Exodus 90 został stworzony, aby błogosławić Twojemu życiu rodzinnemu, dobro Twojej żony i dzieci zawsze musi być na pierwszym miejscu. Z tego powodu w razie potrzeby możesz modyfikować Exodus 90, zwłaszcza na rocznice, urodziny lub inne specjalne okazje.

Jeśli jesteś jak większość mężczyzn Exodus, odkryjesz, że masz więcej czasu w ciągu dnia, niż myślałeś wcześniej. Zastanów się, jak wykorzystasz ten czas, by błogosławić swojej rodzinie. Na przykład spędź wartościowy czas ze swoimi dziećmi. Albo odciąż żonę, aby miała czas na modlitwę, ćwiczenia i czas dla siebie. Na koniec, podziel się ze swoją żoną materiałami przygotowanymi dla żon mężczyzn, którzy wcześniej brali udział w Exodus, które pomogą jej towarzyszyć Ci w tej podróży.

Od początku do końca, podczas odbywania swojego Exodus, miej na pierwszym miejscu w myślach i sercu swoją rodzinę, a zwłaszcza swoją żonę. Exodus 90 polega na wzrastaniu w wolności dla miłości, a dla mężczyzn żonatych oznacza to stanie się lepszym mężem i ojcem.

3. Post

W każdą środę i piątek podczas Exodus 90 pościmy i wstrzymujemy się od spożywania mięsa. Przestrzeganych jest wiele wytycznych dotyczących postu, takich jak te zalecane przez Kościół na Środę Popielcową i Wielki Piątek: spożywanie jednego pełnego posiłku i dwóch mniejszych, przy jednoczesnym wstrzymywaniu się od mięsa i nieprzekąszaniu między posiłkami. Chociaż w naszych czasach często zapomniane, pierwsi chrześcijanie pościli w każdą środę i piątek, aby pamiętać, że Judasz zdradził Jezusa arcykapłanom w środę przed jego ukrzyżowaniem i ostatecznie zmarł za nasze grzechy w Wielki Piątek. Przestrzegając tych postów w środy i piątki, pozostajemy blisko naszego Pana, którego Męka i śmierć przynoszą nam wolność.

Post jest ważną częścią praktyki chrześcijańskiej. Przez całą historię lud Boży pościł, by zadośćuczynić za grzechy i składać Bogu ofiary, szczególnie w okresach pokutnych.

Aby zrozumieć dlaczego, warto spojrzeć na słowa i świadectwo naszego Pana Jezusa Chrystusa w Ewangeliach.

Kiedy grupa faryzeuszy pyta Jezusa o post, odpowiada: „Czy możesz kazać gościom weselnym pościć, podczas gdy pan młody jest z nimi? Nadchodzą dni, kiedy pan młody zostanie wzięty od nich, a wtedy będą pościć w tych dniach”.

Mężczyźni, jesteśmy w tych dniach.

W innym fragmencie, po tym, jak uczniowie do swojej własnej zaskoczki nie potrafią wypędzić demona, Jezus gani ich i mówi: „ten rodzaj może wyjść tylko przez modlitwę i post”. W naszym upadłym świecie, spotęgowanym przez unikalne wyzwania naszych czasów, wiele intencji modlitewnych potrzebuje wsparcia postu.

Jezus nie prosił nas o nic, czego sam nie zrobił. Jezus pościł przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy na pustyni, zanim rozpoczął swoją publiczną posługę.

Post, podobnie jak inne formy ascezy, łamie nas, aby otworzyć nas na Boga. Nie powinien prowadzić do napuszonej piersi, lecz raczej do pochylonej głowy w modlitwie. Wykonuj najlepiej swoją pokutę i inne formy ascezy przez cały Exodus 90, zwierzając się i szukając wsparcia u mężczyzn ze swojej fraterni.

Cała asceza jest tylko środkiem do znacznie większego celu: miłości do Boga i miłości bliźniego. I to właśnie odróżnia Exodus 90 od wszystkich świeckich wyzwań dla mężczyzn we współczesnym świecie.

Kilka praktycznych uwag na zakończenie tematu postu:

 • Mężowie, rozważcie pomoc żonie w przygotowaniu bezmięsnych posiłków w środy i piątki, wykorzystując pyszne przepisy, których nauczyliśmy się przez lata. Jeśli macie przepis do podzielenia się, skontaktujcie się z naszym zespołem wsparcia.
 • Kiedy (nie "jeśli") Twoja żona zapomni o bezmięsnym posiłku w środę lub piątek, jest to okazja do pokory i lepszej komunikacji. Zjedz ze wdzięcznością to, co przed Tobą postawi, a później porozmawiaj o tym z żoną.
 • Mężczyźni z problemami zdrowotnymi, dla których post może powodować komplikacje, prosimy o przestrzeganie zaleceń lekarza i otwartą komunikację na temat swojej sytuacji z prowadzącym i bractwem.
 • Większość mężczyzn ma kilka kilogramów do zrzucenia i wielu robi to podczas Exodus 90, ale nie jest to cel tej podróży. Dodatkowo, dla mężczyzn szczupłych ważne jest, aby otrzymywać pożywienie niezbędne do wykonywania swojego powołania. Jeśli musisz modyfikować post ze względu na swoją unikalną sytuację, oczywiście użyj roztropności i zrób to, a także poinformuj o tym swojego prowadzącego i bractwo.
 • Na koniec, Exodus 90 jest przeznaczony dla mężczyzn w wieku 18 lat i starszych. Wszyscy młodsi mężczyźni uczestniczący w podróży, prosimy o modyfikowanie postu i ogólnie dyscyplin do swojej sytuacji, za pomocą ojca, matki lub zaufanego mentora płci męskiej.

Post jest potężnym narzędziem w arsenale chrześcijańskiego mężczyzny. Przez cały czas Exodus 90 utrzymujmy nasze posty pełne intencji i módlmy się za mężczyzn Exodus, aby Bóg mógł nas prowadzić ku osobistej wolności.

4. Modlitwa

Modlitwa to rozmowa z Bogiem. Nie różni się tak bardzo od naszych zwykłych ludzkich interakcji i relacji. To przez modlitwę wchodzimy w relację z Bogiem. Nasz przewodnik duchowy Exodus 90, o. Boniface Hicks, pisze w "Osobistej modlitwie", że wrażliwość "jest kluczem do najbardziej owocnej modlitwy" i "miejscem spotkania Boga i człowieka". My słuchamy. Słyszymy. Dzielimy się. Pytamy. Marzymy.

Czasami myślimy, że musimy przezwyciężyć swoją ludzkość, aby lepiej się modlić. Na przykład: "Gdybym nie miał tego bólu głowy? Albo gdyby nie było tyle stresu w pracy? Albo gdybym mógł po prostu uspokoić swój umysł, modliłbym się lepiej!" Ale to nieprawda. Modlimy się dokładnie tak, jak jesteśmy, jako istoty ludzkie i jako mężczyźni, pośród wszystkich naszych obowiązków, trosk i bałaganu naszego życia. Aby więc nauczyć się modlić, nie trzeba przezwyciężać swojej ludzkości. Modlić się to stawać się bardziej ludzkim, stawać się tym, kim jesteśmy jako synowie naszego Ojca w niebie.

Podstawą modlitwy jest cisza, a cisza kłóci się z rozproszeniami i gorączkowym tempem naszej postmodernistycznej rzeczywistości. Dlatego musimy oderwać się od hałasu, aby móc usiąść w spokoju, słuchać i otwarcie dzielić się z Bogiem. Jak pisze kardynał Sarah w "Potędze ciszy": "To przebudzenie jest koniecznie brutalne". To właśnie dlatego ascetyczne praktyki Exodus 90 są tak ważne i pomocne. Odrywają nas od hałasu i zgiełku naszych czasów, tak odmiennych od minionych, abyśmy mogli na nowo wzrastać w zdolności do ciszy.

Czas poświęcony na modlitwę podczas Exodus 90 jest najważniejszą częścią podróży. Codzienny fragment Pisma Świętego i refleksja z Exodus zostały przemyślane, aby pomóc Ci każdego dnia rozpocząć rozmowę z Panem. Oferujemy je mężczyznom takim jak Ty przez cały rok, nie tylko podczas Exodus 90, i mamy nadzieję, że staniemy się Twoim zaufanym przewodnikiem w formacji duchowej przez cały rok. Treści Exodus nie są jak studium Biblii; to droga do modlitwy. Jeśli wyróżnia się jeden werset lub słowo, możesz pozostać z nim w modlitwie tak długo, jak chcesz, nawet przez wiele dni lub tygodni.

Podczas Exodus 90 będziemy dążyć do godziny codziennej modlitwy, a w jej ramach zachęcamy Cię do poświęcenia co najmniej dwudziestu minut na cichą modlitwę, słuchanie i otwarte dzielenie się z Panem. Wśród obowiązków Twojego życia i powołania, godzina modlitwy może nie być możliwa każdego dnia. Nie zniechęcaj się, nie wstydź się i nie rezygnuj z modlitwy, ponieważ nie możesz osiągnąć godziny. Rób wszystko, co możesz, z czasem, który masz. Jeśli potrzebujesz zacząć od kilku minut i wydłużać ten czas w nadchodzących tygodniach, zachęcamy Cię do tego. Z doświadczenia wiemy, że większości mężczyzn łatwiej się modli rano lub późno w nocy, a najprawdopodobniej wydarzy się to, jeśli zaplanujemy czas modlitwy i uczynimy go priorytetem w naszym planie życia każdego dnia. Zakładka Dyscypliny w aplikacji Exodus ma pomóc Ci w odpowiedzialności za modlitwę.

Bracie, nawet jeśli czujesz się onieśmielony na początku modlitwy, możesz to zrobić. Im częściej będziesz ją praktykować, tym bardziej stanie się ona dla Ciebie naturalna i będziesz zyskiwał coraz większą pewność siebie, podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia. Ale musimy wytrwać bez względu na napotykane trudności, ponieważ z dala od życia modlitwy szybko się gubimy i zapominamy, kim jesteśmy, jak zagubione dziecko bez matki i ojca. I jak możemy prowadzić nasze rodziny i lokalne społeczności, jeśli sami nie jesteśmy najpierw prowadzeni przez Pana?

W miarę jak zagłębiamy się w modlitwę, za łaską Bożą, nasze modlitwy stają się bardziej ciche, kształtowane przez słuchanie i przyjmowanie. Zaczynamy wchodzić w głębsze, kontemplacyjne formy modlitwy, które rozumiane są jako "wrażliwa, uważna, pełna miłości obecność w relacji między Bogiem a człowiekiem".

Twój Ojciec w Niebie czeka na Ciebie teraz i każdego dnia podróży i poza nią ze swoją kochającą dobrocią i obecnością.

5. Asceza, porażki i tryb postępu

"Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze siebie i codziennie niech bierze swój krzyż i niech Mi towarzyszy."

Asceza oznacza akty wyrzeczenia się siebie Chociaż w naszych czasach często się ją pomija, w całej historii Kościoła widzimy jej znaczenie w naukach i życiu świętych.

Asceza polega na mówieniu "nie" rzeczom mniej ważnym, aby móc powiedzieć "tak", gdy Bóg prosi nas o coś większego. Chociaż powinniśmy odrzucać zło w każdym przypadku, powinniśmy również powstrzymywać się od dobrych rzeczy przez pewien czas, aby móc pozostać skupionym na tym, co najważniejsze w naszym życiu.

Ważne jest, aby pamiętać, że asceza jest środkiem do czegoś o wiele ważniejszego. Św. Hieronim w IV wieku powiedział to doskonale: "Bądź czujny, gdy zaczynasz umartwiać swoje ciało przez wstrzemięźliwość i post, by nie wyobrażać sobie, że jesteś doskonały i święty; bowiem doskonałość nie polega na tej cnocie. To tylko pomoc; przygotowanie; środek, choć trafny, do osiągnięcia prawdziwej doskonałości."

Prawdziwą doskonałością jest miłość do Boga i bliźniego, a asceza prowadzi do tej doskonałości.

Asceza nie polega na udowodnieniu czegoś sobie samemu, pokazaniu innym, że jesteś wystarczająco silny, czy zdobyciu łaski Bożej. Exodus 90 nie jest duchowym maratonem ani kolejną świecką męską wyzwaniem. Exodus 90 to duchowe ćwiczenie stworzone dla Ciebie, aby stać się niezwykle wolnym dla miłości, do której powołał Cię Bóg. A te dziewięćdziesiąt dni to tylko początek nowego, bardziej wolnego sposobu życia.

Jak często zobaczysz we Księdze Wyjścia, droga do Ziemi Obiecanej nie jest prostą linią. I nie powinniśmy oczekiwać, że nasza podróż w ciągu najbliższych dziewięćdziesięciu dni również będzie taka.

Jesteśmy jak Izraelici. Grzeszymy. Jesteśmy zniewoleni przez faraona. Narzekamy na Boga. Tworzymy złote cielce. Błądzimy.

To znaczy, że nie ma czegoś takiego jak idealny Exodus.

Niektóre dni będą dobre, inne nie. Niektóre dyscypliny ascetyczne będą łatwe, inne bardzo trudne. To nie tylko w porządku, ale tak właśnie działa Exodus 90! Przez ascezę jesteśmy ukorzeni. Odmawiając sobie, uczymy się polegać na Bogu we wszystkim i prosić naszych braci o modlitewną odpowiedzialność, wsparcie i zachętę.

Dyscypliny Exodus 90 zostały celowo stworzone dla ludzi naszych czasów i stały się niezwykle owocne w życiu ponad 100 000 mężczyzn na całym świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zachęcamy Cię do przyjęcia ich takimi, jakie są, a nie do zmieniania, modyfikowania ani przewyższania.

Jeśli jest dyscyplina, której z uzasadnionego powodu nie jesteś w stanie wykonać, po prostu powiedz o tym swojemu przewodnikowi i bractwu. Jeśli potrzebujesz czasu, aby przygotować się do dyscypliny w ciągu najbliższych dni lub tygodni, to doskonale w porządku iść, zanim zaczniesz biegać. Ważne jest, aby zacząć, robić postępy i dążyć do standardów, które zostały przed Tobą postawione.

Niewątpliwie, jak wszystko w życiu, pełne zaangażowanie w podróż niesie ze sobą największy osobisty sens, satysfakcję i owoce w naszym doświadczeniu.

6. Braterstwo i zaproszenie

W dzisiejszych czasach wielu mężczyzn żyje w izolacji i samotności, co czyni nas podatnymi na kaprysy, pokusy i puste spektakle diabła. Wiele mężczyzn ma kumpli, z którymi mogą oglądać sport i pić piwo, i w tym nie ma nic złego. Ale potrzebujemy też braci, którzy wiedzą, kim jesteśmy, przez co przechodzimy i przed którymi możemy być odpowiedzialni.

Priorytetyzowanie chrześcijańskiego braterstwa w każdym tygodniu, szczególnie dla mężczyzn żonatych w wirze pracy i życia rodzinnego, jest trudne. Ale ten czas jest niezbędny.

Bractwa Exodus są jednym z niewielu miejsc na świecie, w których mężczyźni mogą być wobec siebie otwarci i szczerzy. Nie chodzi o to, co wiesz, czego dokonałeś czy jak sobie ze wszystkim radzisz. Bractwa Exodus mają być absolutną odwrotnością tej światowej perspektywy męskości, miejscem, gdzie można być prawdziwym wobec trudności, których wszyscy doświadczamy.

O czym rozmawia się na spotkaniu bractwa? Przygotowaliśmy unikalny przewodnik spotkań, który będzie wspierał rozmowy w każdym tygodniu Exodus 90, a także przez cały rok po zakończeniu programu.

Należy przyznać, że pierwsze kilka tygodni będzie niezręcznych, i to jest całkowicie normalne. Wytrwaj i zaangażuj się w cotygodniowe spotkanie bractwa i codzienną rozmowę z Twoim przewodnikiem. Kiedy przyjdzie czas, aby się podzielić, najważniejsze jest to, jak naprawdę się czujesz. Gdzie jesteś? Co tak naprawdę dzieje się pod powierzchnią? Jak wierzysz, że Bóg działa w Twoim życiu? Jaki to bożek, którego musisz ujawnić, aby Twoi bracia mogli Cię wspierać i motywować w Twojej drodze do wolności?

Rozmowy skupiające się wyłącznie na ascetycznych dyscyplinach Exodus 90 są powierzchowne. Asceza jest ważna, ale te rozmowy powinny stać się głębsze, skupiając się na naprawdę ważnych rzeczach w życiu.

Codzienne rozmowy z Twoim przewodnikiem mogą być krótkie, a funkcja check-in w aplikacji Exodus ułatwia to. Bądź dobrym przewodnikiem, a Twój przewodnik będzie dobrym przewodnikiem dla Ciebie. Jeśli zauważysz, że brat może potrzebować od Ciebie czegoś więcej, zadzwoń do niego.

Nigdy nie jest za późno, aby zaprosić mężczyznę i przyjąć go do swojego bractwa. Na początku mogą być mężczyźni, którzy chcą dołączyć, szczególnie w pierwszych tygodniach Exodus 90 lub na początku Wielkiego Postu w przyszłym miesiącu.

Módl się o to, kogo powinieneś zaprosić, a kiedy Duch Święty nakłoni Cię do zaproszenia mężczyzny, który Cię zaskoczy, proszę, nie odpowiadaj "nie". Bractwa Exodus nie są miejscem dla idealnych katolików czy chrześcijan. Bo żaden z nas taki nie jest. Zaproś mężczyznę, którego Bóg wkłada Ci na serce, niezależnie od tego, czy praktykuje wiarę, czy nie. Będziesz dostawał "nie", ale będziesz zaskoczony tym, kto powie "tak". Exodus może zmienić trajektorie życia, a ponieważ wpływ cnotliwego mężczyzny jest tak potężny, zmieniasz bieg historii i wywierasz wieczny wpływ, którego nie możesz teraz pojąć. Proszę, nie mów "nie" nikomu i zaproś mężczyznę, którego Bóg wkłada Ci na serce.

7. Niedziele i uroczystości, wypoczynek

Wraz z przygotowaniami do Exodus 90 i jego rozpoczęciem możesz czuć się zajęty, niespokojny, roztrzęsiony lub rozkojarzony. Nie jesteś sam: to jedna z wielkich plag naszych czasów. Być może nawet sam Exodus 90, ze wszystkimi swoimi wymaganiami, wydaje się tylko kolejną rzeczą do dodania do już wypełnionego po brzegi harmonogramu.

Ale jeśli jesteś jak większość mężczyzn Exodus, i ku własnemu zaskoczeniu, pierwszy tydzień Exodus 90 będzie naprawdę upraszczający. Życie zacznie zwalniać. I możesz odkryć, że masz znacznie więcej czasu niż sobie zdawałeś sprawę, zwłaszcza w niedziele.

Każda niedziela w roku jest małą Wielkanocą, podczas której wspominamy i świętujemy Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. W niedziele rozluźniamy jedną z dyscyplin Exodus 90, aby przypomnieć sobie, jak bardzo Bóg nas kocha i w oczekiwaniu na radość okresu wielkanocnego, ku któremu zmierzamy w naszym Exodus. Możesz wybrać ciepły prysznic, cieszyć się lampką wina lub zrelaksować się w inny sposób. To niedzielne świętowanie i relaks jest jedną z dyscyplin Exodus 90. Potraktuj ją tak poważnie jak każdą inną.

Zastanów się także, jak będziesz spędzał każdy dzień, a szczególnie w niedziele. Jesteśmy dzisiaj powołani do odpoczynku w Panu poprzez święty wypoczynek.

Czym jest wypoczynek? Według Josefa Piepera, wypoczynek to kontemplacyjne przyjmowanie rzeczywistości poprzez nasze najwyższe działania. Przykłady wypoczynku obejmują lekturę i rozmowę prowadzącą nas do prawdy, świętowanie świąt, cieszenie się sztuką i odświeżenie w naturze. A najwyższą formą wypoczynku jest uwielbienie Boga w chrześcijańskiej wspólnocie, szczególnie podczas Świętej Ofiary Mszy Świętej.

Widzisz, nasza kultura widzi to na odwrót. Nie odpoczywamy w niedziele, aby być bardziej produktywni w pracy w następnym tygodniu. Jest dokładnie odwrotnie: pracujemy w ciągu tygodnia, aby móc odpocząć w niedziele. W chrześcijańskiej wizji, to niedziele, a nie poniedziałki, są początkiem tygodnia.

Zastanów się, jak możesz spędzić więcej czasu z rodziną i lokalną społecznością, dziś i w każdą niedzielę przez cały rok.

Wybierz się na wędrówkę, rozpal ognisko, zorganizuj ucztę, graj w gry, czytaj, pisz, rysuj, maluj i graj muzykę, która unosi Twoją duszę do Boga. Poznaj swoich sąsiadów lub rodziny mężczyzn Twojego bractwa. Służ parafii lub lokalnej społeczności. Żonaci mężczyźni, służcie swoim żonom, a może zajmijcie się w końcu tą robótką w domu, o którą od wieków Was prosiła. Rozważcie, żeby to żona zdecydowała, którą dyscyplinę chciałaby, abyście rozluźnili (to prosta rada).

Oprócz niedziel, są też inne ważne święta, które będziemy wspólnie obchodzić, aby wzbogacić naszą podróż ku wolności. Podobnie jak w niedziele, dni te obejmują rozluźnienie dyscypliny. A jeśli jeden z nich przypada w piątek (jak w tym roku Ofiarowanie Pańskie), to również piątkowy post i wstrzemięźliwość od mięsa są zniesione. Twoje cotygodniowe przewodniki spotkań będą co tydzień informowały Cię o tych dniach świątecznych, abyś mógł obchodzić je z intencją, ale oto przedsmak:

Jako uczestnicy Exodusu, pościmy, aby móc ucztować. Krzyż prowadzi do życia.

8. Zachęta

Żyjemy w upadłym świecie, a wyzwania istnieją w każdym wieku z powodu konsekwencji grzechu i wpływu diabła. I tak zawsze będzie. Chrześcijańska wizja nie dąży do utopijnego, nieistniejącego i dosłownie oznaczającego "brak miejsca", raju, lecz do przyjścia Królestwa Bożego w pełni czasu, gdy każda łza zostanie otarta, a śmierci już nie będzie.

Niemniej jednak wyzwania naszej świeckiej ery są ogromne i wszyscy je odczuwamy. Żyjemy w pierwszej epoce po przyjściu naszego Pana Jezusa Chrystusa dwa tysiące lat temu, która żyje bez Niego, w rosnącej niewierze, która dziś trapi zachodni świat.

Kiedy patrzymy w świat, a nawet na rzeczywistość Kościoła, tak często zdarza się, że mężczyźni tracą nadzieję. Czy to właśnie Bóg miał na myśli dla swojego ludu? Co pomyśleliby nasi ojcowie w wierze, którzy przelali swoją krew, aby ją zachować? „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”

Często popadamy w rozpacz, stajemy się krytycy, cyniczni i sarkastyczni. Łatwo jest siedzieć i czekać na naszych przywódców, i myśleć, że osobiście nic nie możemy zrobić.

Ale, mężczyźni, to nasz czas...

To czas, który nasz Ojciec, w swojej doskonałej i kochającej opatrzności, powierzył każdemu z nas. Nie zostaliśmy stworzeni dla przeszłości ani przyszłości, ale dla teraźniejszości.

To, co dzisiaj rzadko zdarza się mężczyznom, to chwytanie okazji, która leży w każdym wyzwaniu, i robienie czegoś z tym; to, co rzadkie, to powrót na starożytną ścieżkę, którą zacząłeś kroczyć na modlitwie, ascezie i w bractwie; a wtedy rzadkie jest odpowiadanie tak hojnie jak tylko możliwe na wyjątkowe łaski i dary, które Bóg obdarza Cię wyjątkowo.

Wpływu dobrego i świętego człowieka takiego jak Ty, który czerpie swoją tożsamość od Boga jako syna i który następnie dzieli się miłością Boga z tymi, którzy zostali powierzeni Jego opiece (szczególnie żoną, dziećmi, braćmi i siostrami w wierze oraz lokalną społecznością), nie sposób zmierzyć.

Dosłownie, nie ma większego wpływu na to, czy dzieci będą praktykować wiarę w dorosłym życiu, niż wiara ich ojca. To znaczy, że owoce życia wiernego człowieka odbijają się na pokoleniach i w wieczności, z niewidzialną i wieczną mocą. Nic dziwnego, że autentyczna chrześcijańska wizja męskości była atakowana, wypaczana i zapominana przez ostatnie wiele dziesięcioleci. Ponieważ przyszłość wiary zależy od Was, ojców wiary.

Dziękujemy. Dziękuję za powiedzenie "tak".

Oby Pan, który rozpoczął twój Exodus, zapewni Ci wyzwolenie w swoim czasie i hojnie obdarzy wszelkimi łaskami i błogosławieństwami, aby doprowadzić je do spełnienia zgodnie z Jego planem i zamysłem.

Bracia, to nasz czas... Obyśmy, zjednoczeni w modlitwie i ofierze, a za wzorem Chrystusa i naszych ojców w wierze, stali się odnową, której szukamy i której świat i Kościół tak bardzo dziś potrzebują.

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
139 0.072515964508057