V Niedziela Wielkiego Postu

29 marca 2020

1. W dzisiejszą 5 Niedzielę Wielkiego Postu, tradycyjnie w kościołach zasłania się krzyż, który będzie ukryty przed naszymi oczyma aż do  Liturgii Męki Pańskiej. Ten symbol oznacza naszą pokutę oraz ma nam przypomnieć i pobudzić nas do refleksji nad tajemnicą Chrystusowego Krzyża i Jego Miłości do nas.

2. Przypominam, że w czasie trwającej epidemii udział w zgromadzeniach liturgicznych ograniczony jest do 5 osób. Dlatego zachęcam do celebrowania udziału w mszach świętych i nabożeństwach w Waszych domach rodzinnych. Wszystkie wydarzenia z kościoła są transmitowane przez facebook’a, kanał na YouTube oraz naszą stronę parafialną. Pamiętajmy, że nasze rodziny są kościołami domowymi!

3. Nasz kościół pozostaje otwarty i od rana do wieczora można przyjść, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, na indywidualną modlitwę. Od godz. 15:00 trwa codziennie Adoracja Najświętszego Sakramentu, a od 15:30 do mszy wieczornej można skorzystać z Sakramentu Spowiedzi i przyjąć Komunię Świętą. Codziennie o 20:30 transmitujemy z kościoła modlitwę różańcową, do której zapraszamy też w duchowej łączności wszystkich parafian.

4. Wychodząc naprzeciw aktualnym problemom duszpasterskim i pytaniom, które nurtują Wasze serca i umysły rozpoczęliśmy w intrenecie nadawanie krótkich, porannych katechez. Cykl nosi nazwę: „Wokół Kościoła” i jest nadawany codziennie o 8:00. Zachęcam do wysyłania swoich pytań i wątpliwości w wierze, na które będę starał się odpowiadać w kolejnych odcinkach. Pytania można wysyłać na adres e-mail: parafia.lezno@gmail.com

5. Od dziś można także przez pośrednictwo naszej strony przesyłać intencje modlitewne, które będziemy polecać Bogu w wieczornej modlitwie różańcowej. Formularz znajduję się na stronie internetowej parafii w menu górnym, obok intencji mszalnych i ogłoszeń.

6. Wraz z Parafialnym Zespołem Caritas, jak co roku pragniemy przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin z naszej parafii. W obecnych warunkach nie jesteśmy w stanie przeprowadzić świątecznego kiermaszu, sprzedaży palm, ani też zbiórki żywności. Dlatego wszystkich, którzy chcieliby wspomóc przygotowanie świątecznych paczek proszę o składanie ofiar do skarbony Caritas pod figurą św. Antoniego, lub przelew na konto parafii: 94 1160 2202 0000 0002 7055 9369. W tytule proszę wpisać: „Paczki świąteczne Caritas”.

7. Spotkania grup duszpasterskich:

• Oaza młodzieżowa: poniedziałek, godz. 19:00 spotkanie formacyjne (on-line);
  • Sykomora: czwartek, godz. 19:00 spotkanie biblijne (on-line);
  • Kawiarenka dialogowa: sobota, godz. 19:00 (on-line)
  • Zmiana tajemnic Żywego Różańca: indywidualnie, w przyszłą niedzielę;

7. W liturgii tego tygodnia:

• Czwartek, 02 kwietnia: I czwartek miesiąca: w modlitwie pamiętajmy o dziele powołań;
  • Piątek, 03 kwietnia: I piątek miesiąca: spowiedź od 6:30 do 7:00 i od 15:30 do 18:00 (pamiętajmy o obowiązujących przepisach sanitarnych); odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przeniesione są na Wielki Tydzień, o czym jeszcze przypomnimy);
  • Sobota, 03 kwietnia: I sobota miesiąca;

8. Za tydzień Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, który doprowadzi nas do przeżycia Świętego Triduum Paschalnego - pamiątki męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Spowiedź przedświąteczną można odbyć w tym tygodniu w godzinach trwania popołudniowych adoracji. W trosce o bezpieczeństwo pamiętajmy jednakże o praktykowanym w kościele zwyczaju Żalu Doskonałego, który umożliwia nam przyjęcie komunii Eucharystycznej i duchowej bez wcześniejszego skorzystania z spowiedzi sakramentalnej (patrz: biuletyn i art.. na stronie parafialnej). Po ustaniu epidemii będą w naszym kościele wyznaczone dni dodatkowe pokuty i spowiedzi. Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek będzie o godz. 19:00, Liturgia ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 19:00, a Wigilia Paschalna w Wielką Noc o godz. 21:00. Będą one oczywiście transmitowane przez Internet.

9. Szczegółowy program zbliżającego się Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy jest na tablicy ogłoszeń oraz w Internecie.

10. By pomóc Wam w przeżyciu Triduum Paschalnego w warunkach panującej epidemii opracowuję duchowy przewodnik, w którym będą modlitwy, teksty liturgiczne i obrzędy, dzięki którym będziecie mogli łączyć się duchowo i uczestniczyć w liturgii przez media społecznościowe, a także gromadzić się wspólnie na modlitwie rodzinnej. Teksty, gdy tylko się ukażą, będą dostępne na naszej stronie internetowej.

» Archiwum | Pobierz jako PDF