Zostań najlepszym ojcem

Tata superbohater?

Zostań najlepszym ojcem – 1

Superbohaterowie od pokoleń podbijają wyobraźnię młodych ludzi. Wielu z nas dorastało na komiksach i kreskówkach z sobotniego poranka, które przedstawiały przygody m.in. Supermana, Batmana i Spider-Mana. Ostatnie pokolenia zachwycają się filmami o X-Menach, Avengersach, Lidze Sprawiedliwości i Niesamowitym Spider-Manie. Postacie te są również popularne w grach wideo. Idealizujemy te postacie z ich supermocami, osobowościami "ponad życie" i chęcią chronienia nas przed zagrożeniami z całego świata.

Dzieci patrzą na swoich ojców jak na superbohaterów. Postrzegają swoich ojców jako postaci ważniejsze niż życie, które ich chronią, dbają o nich i służą za wzór, jak żyć. Dla ojców z kolei ważne jest, aby postrzegali siebie jako wzór do naśladowania i zdawali sobie sprawę, że dzieci ich obserwują. Zastanów się, jaki komiks czytają w tobie twoje dzieci. Co widzą, kiedy Cię obserwują? Czy widzą zaangażowanego ojca, który współpracuje z ich matką, lubi czas na modlitwę, pracę i zaangażowanie w życie rodziny? Czy też widzą kogoś, kto jest sfrustrowany, zestresowany i niezaangażowany? Wielu ojców czuje się trochę winnych, myśląc o tym, jaki przykład dają. Oczywiście, ojcowie są ludźmi i nie są doskonali. Ale ojcowie mogą potrzebować chwili otrzeźwienia, która pomoże im skupić się na tym, co jest ważne. Zastanówmy się teraz nad tym, co ojcowie zapewniają swoim dzieciom.

Ojcowie uczą swoje dzieci pokory. Chociaż Superman ma wiele mocy, jednym z najgłębszych aspektów tej postaci jest pokora Clarka Kenta. Choć jako Superman jest pewny siebie i prawie niezwyciężony, Clark Kent decyduje się pozostać w cieniu. Postanawia być uprzejmy i mieć dobrą etykę pracy. Nie stawia siebie w centrum uwagi. Pomaga i służy. Pod wieloma względami ojcowie muszą powstrzymywać wiele swoich możliwych działań, aby z pokorą służyć swoim rodzinom i społeczności. Jest coś naprawdę głębokiego w człowieku, który mógłby narzucić swoją wolę i zdominować innych, ale zamiast tego wybiera miłość i służbę w duchu pokory.

Ojcowie również uczą swoje dzieci wartości i ideałów. Spider-Man uczy swojego słynnego motta: "Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność". Superman opowiada się za prawdą i sprawiedliwością. Daredevil walczy z władcami slumsów i szefami mafii. Jako ojcowie uczymy nasze dzieci uczciwości, przebaczenia, odpowiedzialności, samopoświęcenia, wytrwałości, cierpliwości i innych cnót. Uczymy nasze dzieci, jak działać na rzecz innych i jak zmieniać świat na lepsze. Jako ojcowie odkrywamy, że dzięki naszym ideałom i działaniom możemy zmienić niesprawiedliwe systemy. Uczymy się, że nie jesteśmy bezradni; nasz wkład ma znaczenie. Z kolei dzieci uczą się od swoich ojców, że mają wpływ na losy świata i poczucie własnej wartości.

Czy zastanawiałeś się nad tym, że Twoje dzieci, niezależnie od wieku, w wielu aspektach postrzegają Cię jako super bohatera?

Tłumaczenie własne materiału z Exodus90