Wspólnota SNE Sykomora

Zanim o formacji, zastanówmy się po co wspólnota? Bo na wiarę w pojedynkę jestem za słaba. Jasne, że wszystko zaczyna się i kończy na osobistym spotkaniu z Jezusem. Ale jeśli mam wokół siebie ludzi, którzy na co dzień stawiają Go w centrum i próbują żyć według Jego Słowa, jeśli trwamy w przestrzeni sakramentów, Duch działa przez takie relacje. I dzięki nim buduje wiarę. A gdy pojawią się schody – bo pojawiają się zawsze – wsparcie od wspólnoty jest nieocenione. W bardzo prostych rzeczach. Modlitwa. Rozmowa. SMS. więcej poczytasz tutaj

Nie jesteśmy monadami ani samotnymi wyspami. Żyjemy we wspólnotach, tworzymy je i wzrastamy dzięki nim. Dlatego grupa i właściwe relacje z innymi są ważnym czynnikiem rozwoju duchowego.

kliknij tutaj by poczytać więcej - po co być we wspólnocie

Formacja to droga do rozwoju - oprócz cotygodniowych spotkań i umacniania się na nich w wierze, bierzemy również udział w rekolekcjach tzw. kursach ewangelizacyjnych proponowanych przez Szkołę Nowej Ewangelizacji (SNE). Podstawowym jest Kurs Nowego Życia (Filip), to pierwszy kurs z serii, w którym może wziąć udział każda osoba, która tego pragnie – niezależnie od drogi życiowej, nie trzeba być we wspólnocie by wziąć udział w tym kursie.

Inne propozycje prowadzące do wzrastania, rozwoju, poznania Boga – to udział w spotkaniach formacyjnych organizowanych przez SNE, akcjach ewangelizacyjnych w parafii i poza parafią.

Poniżej chcę przytoczyć obszerny cytat z podręcznika formacyjnego – mówiący właśnie o środkach prowadzących do wzrostu duchowego i zachęcającego do formacji jako jednej z dróg prowadzącej ku temu.  (Rz 8, 1-13 i 1 Kor 3,16)

„ Życie duchowe to dar, to życie Boga i z Bogiem we mnie. Jestem świątynią Boga. We mnie mieszka Bóg.

Życie duchowe udzielone mi przez Boga to nasz największy skarb, o który powinienem się zatroszczyć. Najlepszym sposobem na to jest regularne życie sakramentalne, ale też modlitwa, zarówno osobista, jak i wspólnotowa, trwanie we wspólnocie i korzystanie z formacji i wielu innych dóbr duchowych Kościoła (np. sakramentalia, odpusty, wzór i pobożność świętych Kościoła).

To takie proste, że kiedy jestem przy Dawcy i Stworzycielu życia duchowego, funkcjonuję inaczej. W tej bliskości rozwijam się i wzrastam. Człowiek, który jest blisko Boga, który pracuje nad sobą, ma pewien zmysł wiary i czuwania, a w związku z tym unika miejsc, które sprzyjają grzechowi. Czuwa i pracuje nad sobą, bo nie zna dnia ani godziny, w której przyjdzie próba. Dlatego pierwszą  i najczęstszą pokusa w naszym życiu jest pokusa przeciwko byciu w bliskości z Bogiem (przeciwko sakramentom i modlitwie), bo diabeł wie, że jeśli będziemy blisko Boga, będziemy nim silni i będziemy w stanie opierać się pokusom i zwyciężać jego podstępy. Dlatego zły duch próbuje uderzyć w ten najcenniejszy dar.” (Szkoła walki duchowej – Podręcznik formacyjny)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Program Wiosenne Porządki - SNE

projekt wzrostowy i porządkujący dla Wspólnot SNE

1. Skrutinia – Badanie siebie
  1. Dla Liderów:
  2. Dla członków wspólnot

- ludzko – relacje wspólnotowe

- jak z formacją – co Ci pasuje – ile zrobiłaś -

- jak z posługą – we wspólnocie i w SNE

Czy chciałbyś się podzielić swoim doświadczeniem spotkania z Bogiem – a może we wspólnocie

1. Kształt Formacji
  1. Formacja ks. Kralki
  2. kursy SESA

- Przyporządkowanie poszczególnych kursów do etapów wzrostu we wspólnocie:

Start - kurs NŻ

I Etap – 1-2 rok – kurs Emaus i kurs Animacji Modlitwy Charyzmatycznej, Jan

II Etap – 3-4 lata – kurs Jezus w 4 Ewangeliach, Historia zbawienia, Kurs wstawienników

III Etap – 5-6 lata – Błogosławieni i Mojżesz, Paweł

IV Etap – 7nn lata kolejne kursy – Apollos, Sekret Pawła, Dynamis, itd.

- Min. 1 raz w roku posługa na kursach SNE

1. uporządkowane zasady wspólnotowe

- płaszczyzny wspólnotowe – sympatyk – członek – członek Przymierza

- poziomowanie formacji,

- poinformować o misji, charyzmacie, formie formacji

- uroczyste przyjmowanie nowych członków do wspólnoty np. po kursie N. Ż.

Z zobowiązaniem:

1. przeżyty kurs/kursy ze swojego etapu
  2. formacja wspólnotowa – spotkanie grupki i wspólne
  3. uczestnictwo w ekipie raz w roku
  4. poddawanie się skrutyniom co rok lub co 2 lata

- osoby prowadzące nowych

1. Umiejscowienie w środowisku:
  1. Spotkania Formacyjne
  2. Szkoła Lidera
  3. Szkoła Animatora
  4. Formacja posługujących:

- Warsztaty dla wstawienników